Inchide

Trimite unui prieten

Cultură și învățământ

Exportă PDF - Cultură și învățământ Tipăreşte pagina - Cultură și învățământ Trimite unui prieten - Cultură și învățământ

Şcolile

În comuna Grinţieş funcţionează 3 şcoli, Școala de Arte și Meserii Grințieș I-X, Școala Bradu I-IV, Grădinița Grințieș.

Cămine culturale

În comuna Grinţieş, funcţionează două cămine culturale, unul în satul Poiana, construit în anul 1962, şi unul în satul Bradu, construit în anul 1975.

Acestea găzduiesc activităţi culturale şi obşteşti care contribuie la educarea populaţiei adulte, şi le oferă de asemenea posibilităţi de recreere şi de petrecere a timpului liber.

Monumente istorice (înscrise oficial, propuse, starea de conservare)

• monumente arheologice: două situri arheologice (unul lângă Şcoala generală Grinţieş, şi unul lângă moara din satul Bradu)
  • monumente de arhitectură (religioase, laice): „Biserica Tuturor Sfinţilor" din Grinţieş, construită în anul 1783.

Valori de cultură populară păstrate:

• ocupaţii tradiţionale: meşteşugul lemnului
  • artă populară: cusutul manual, ţesutul
  • activităţi culturale: Sărbătoarea Grinţieşului
Galeria foto Carte oaspeti